Det var bättre förr (typ under jura)
11 kommentarer än så länge
Kommentera
april 18, 2008, 1:06 e m
Sparat under: Stofilism | Etiketter: bakåtsträvare, god moral, kapten stofil, konservativ, Reaktionär, Stofilism
Sparat under: Stofilism | Etiketter: bakåtsträvare, god moral, kapten stofil, konservativ, Reaktionär, Stofilism
Somliga har alltid varit konservativt lagda och haft den goda smaken att uppröras av sådant som man bör uppröras över. På 60-talet var det de långhåriga pojkarna i Beatles, på 70-talet den förskräcklige Alice Cooper, numera är det kanske den yngre generationens utmanande klädsel och hängiga byxor, vad vet jag?
11 kommentarer än så länge
Kommentera
Kommentera
Rad och paragraf bryts automatiskt, e-postadress visas aldrig, HTML tillåten:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <pre> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Skägg skulle kunna göra dig ännu mer bakåtsträvande. T o m en tangorabatt skulle kunna ge dig ett extra lyft. Då skulle Thatcher besegras, en gång för andra. Du skulle bli häskare över gnäll!
Kommentar av Tant Turban april 18, 2008 @ 1:14 e mjag vill bara påpeka för fröken turban att herrn i frågan faktiskt redan har skägg. Ett fint, om än ganska stickigt sådant.
Kommentar av emma april 18, 2008 @ 4:11 e mpåpeka var inget bra ord. informera är bättre. eller göra uppmärksam på!
Jag vill härmed uppmärksamma er alla på att herrnixon är skäggig!
Kommentar av emma april 18, 2008 @ 4:11 e mDamp-tant som jag är håller jag naturligtvis med om att det var bättre förr. (ev förvirrade läsare kan kontemplera över den stilfulla DAMP-tantsloggan, skapad av Tant Rasch men den kan oxå avnjutas hos lilla mig) Då ifrågastte ingen när man kom inklampande med huggtänderna snyggt blottade. Flydde för livet gjorde de – helt adekvat. Något opraktiskt men ganska kul. Skönt och uppfriskande med lite motion före frukost, bra för fettförbränning o så. Vi tyrannosaurusar är ju även för övrigt hälsointresserade och fanatiska anhängare av GI-diet (vadå nymodighet….)
Nå åter till ämnet – sen ankomst under Jura – aldrig någonsin att de satte igång att titta på klockan, sucka djupt och lite mopsigt påpeka att “Vi började faktiskt för en kvart sedan” eller “så fint att du också hade tid att ansluta”. Så jag kände mig entusiastisk över upplägget redan sedan jag läst rubriken!
Men sen när jag läste bloggen, tyckte jag faktiskt du la ribban sorgligt lågt. Odyssen… 2700 år. Pjuuuf! Vad är det?
Och lilla Margret. Visst gjorde hon sitt bästa för att passera som “DAMP-lady dinosaur”. Men det var bara båg. Hon var minsann lika varmblodig som alla andra däggdjur. Ingen riktig Dinosaur skulle ha blott 16 grader i arbetsrummet. Man ryser vid blotta tanken!!
Nej unge man. Han får allt lyfta blicken, ta sig i kragen och skaffa sig lite sunda mål här i livet! Annars blir han sittande där med sin havererade persienn och tuggar på skägget.
Kommentar av Mammamumrik april 19, 2008 @ 9:57 f mOch Emma lilla – om jag får ta mig dimmunitiva friheter? (bara i vänliga, absolut inte förklenande avsikter). Så bra att du skingrar oklarheter, och så utmärkt att du tar dig tid att korrigera språkliga horrörer. Rätt så, min flicka! Man måste absolut vässa sin penna. Det är ett ständigt sjå, men väl värt besväret. Go little sister, go!!
Kommentar av Mammamumrik april 19, 2008 @ 10:01 f mNu har jag tittat noga på bilden, och visst! Där finns skägg. Jag är avundsjuk (vill också ha skägg).
Kommentar av Tant Turban april 19, 2008 @ 10:22 f mSkägg är verkligen grejer! Men det sticks. Han hade lite längre förr i tiden, och då var det mycket lättare att handskas med. Jag vill dock inte ha skägg själv sådär överdrivet gärna, däremot vill jag kunna stå och kissa och skriva mitt namn i snön. Det är en liten dröm jag har.
Kommentar av emma april 19, 2008 @ 2:26 e mAlla:
Kommentar av ordsallad april 20, 2008 @ 9:53 f mDen här diskussionen tycks ha urartat helt. Det tycker jag var trevligt.
Lustigt att ni tycks vilja bli en del av patriarkatet förresten. Själv ska jag kanske ansöka om att få bli damp-tant.
Men viisst är det härligt då det urartar!
Kommentar av Mammamumrik april 20, 2008 @ 3:53 e mDu är varmt välkommen som DAMP-tant. Tant är som jag uppmärksamat på annan plats varken ett kön eller en ålder utan ett sinnestillstånd.
Jag vill slutligen tydliggöra att jag inte önskar bli patriark. Tycker att alla borde sitta o kissa o föredrar mitt namn i andra pyntmaterial. Skägg tror jag kliar, så jag vill nog helst slippa – men jag funderar på turban. Dom verkar lättare varieras till färg o form. Dessutom kan man väl bära saker i dem?
Att skriva sitt namn i snön är ju en livsuppgift, helt klart. Knipövningar tror jag på. Men skägg! Skägg är den absolut bästa accessoaren! Man kan se ut som man tänker djupa tankar med skägg (genom att dra fingrarna från smilgroparna ner mot hakan upprepande gånger), man kan se lurig ut (genom att tvista ändarna i en mustasch), eller kanske bära saker i det (t.ex en fågelfamilj, som Peter i Family Guy). Möjligheterna är oändliga!
Ps. Turbaner är coolt. Ds.
Kommentar av Tant Turban april 20, 2008 @ 7:39 e mMutter-Mumrich:
DAMP-tant är lite som ett tredje genus, typ? Det låter bra. Ja, turbandiskussionen är jag ju inte rätt person att delta i. Jag är mer av en fez-kille.
T-T:
Kommentar av ordsallad april 21, 2008 @ 8:18 e mHahahe.
Det var alltså det patriarkala skrattet det där.